«Μάγκικη» ανατροπή-πρόκριση για την Εθνική Νέων (U19)! - RESPORTER.GR
«Μάγκικη» ανατροπή-πρόκριση για την Εθνική Νέων (U19)!

Share This
Πραγματοποιώντας μία τεράστια ανατροπή, η Εθνική Νέων (U19) επικράτησε με 2-1 της Ρωσίας στο «Γεντί Κουλέ» του Ηρακλείου!

Η ομάδα του Γιάννη Γκούμα, με αυτό το υπερπολύτιμο τρίποντο, εξασφάλισε την παρουσία της στην «Elite Round» του Euro 2018 που θα διεξαχθεί από τις 19 μέχρι τις 27 Μαρτίου του νέου έτους.

Οι Ρώσοι, παρόλα αυτά, ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο σκορ. Στο 21', και κόντρα στη ροή του ματς, ο Τιχιζιάν πήρε την μπάλα, μπήκε από την αριστερή μεριά μέσα στην περιοχή έκανε το πρώτο σουτ, ο Σιαμπάνης το απέκρουσε, ωστόσο στην επαναφορά με νέο σουτ «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του,

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν το έβαλε κάτω, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο δεν μπορούσε να δημιουργήσει επικίνδυνες στιγμές για την αντίπαλη εστία. Στο 45', και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ούτκιν με τον διαιτητή της αναμέτρησης να καταλογίζει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο τερματοφύλακας (!!!) του ΠΑΟΚ, Μάριος Σιαμπάνης, ο οποίος «νίκησε» τον Λομάεβ κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Νέων ολοκλήρωσε την μεγάλη ανατροπή. Δεκατρία λεπτά πριν από το τέλος (77'), ο Εμμανουηλίδης, με όμορφο αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στην ρώσικη εστία κάνοντας το 2-1 και δίνοντας το πρώτο προβάδισμα για την ομάδα του Γιάννη Γκούμα στο παιχνίδι. Το σφύριγμα της λήξης, βρήκε τους διεθνείς μας να πανηγυρίζουν μία σπουδαία πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Euro 2018!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ελλάδα: Σιαμπάνης, Παπάζογλου, Δημητρίου, Χατζηδήμπας, Ταμπάς, Μελιόπουλος, Κωστανάσιος, Ξενιτίδης(75' Γιούσης), Δημήτρουλας (57' Εμμανουηλίδης), Δουβίκας (84' Νταλακούρας), Καμπετσής.

Ρωσία: Λομάεβ, Γκολούμπεβ (46' Μουσάεβ), Μπορόντιν, Γκορσκόφ, Ούτκιν, Ντιβέεβ, Κακόεβ, Εβγκένιεβ, Τσιπτσένκο (65' Ρουντένκο), Τιχιζιάν, Κισέλεφ (38' Σουλεϊμάνοφ).