Athens League 6×6: Στην 3άδα οι Παμπόνηροι – Τα χρειάστηκε η Real Betas! - RESPORTER.GR
Athens League 6×6: Στην 3άδα οι Παμπόνηροι – Τα χρειάστηκε η Real Betas!

Share This
Η 6η αγωνιστική του Α’ Ομίλου  της Α’ φάσης του κορυφαίου πρωταθλήματος των Αθηνών για το Μίνι-Ποδόσφαιρο, Athens League 6X6, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Gipedaki.gr στο Kifisia Soccer Club, ανέδειξε ως μεγάλες νικήτριες τη Real Betas και τους Παμπόνηρους, την ώρα που η πρωτοπόρος Blender Βρέμης έφυγε στο +8 από τη 2η Μαγκουφάνα!

Η Blender Βρέμης, υπέταξε ευκολά όπως φανερώνει και το τελικό 9-1 τους Blue Devils που παρόλο που παλεψάν για ένα ημίχρονο (3-1) δεν κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ σε επίπεδα επιθυμητά για τα κυβικά τους. Πρώτος σκόρερ κι MVP αναδείχθηκε για ακόμα μια αναμέτρηση ο Σπύρος Βαλουξής, που έφτασε τα 37 γκολ, ενώ ο Ηρακλής Λιβάνιος πέτυχε χατ-τρικ και σκαρφάλωσε στη 2η θέση του πρωταθλήματος με 16 τέρματα. Για τους «μπλε» πέτυχε πανέμορφο γκολ με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά ο Ζούπας, ενώ για τους «κόκκινους» το 9ο γκολ πέτυχε το «μηχανάκι», Νίκος Γεωργίου.

Στα αλλά 2 παιχνίδια, η εξέλιξη πήγε να σπάσει καρδιές, και ειδικά στο Κουβάδες F.C. – Real Betas λίγο έλειψε να υπάρξουν πολλά… εμφράγματα το τελευταίο 2λεπτό, ωστόσο οι «πορτοκαλί» με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λαμπουρίδη και τον Φλούδα, απέδρασαν με ένα «χρυσό» τρίποντο από το γήπεδο!

Ο πρώτος (κι ενώ είχε σκιστεί το παππούτσι του) έκανε την αποκρουση της βραδιάς σε τετ-α-τετ του Καρεκλίδη καθώς το σκορ βρισκόταν στο 4-4, ενώ ο δευτερός στην εξέλιξη της φάσης πέτυχε ένα ασύλληπτο γκολ με σουτ-φωτοβολίδα από τα 20 μέτρα, 1 λεπτό πριν από το φινάλε!

Τελικά ο Μεγαλοοικονόμου έγραψε στην τελευταία φάση το τελικό 6-4 και απέβαλε το όποιο άγχος για την ομάδα του που έφτασε τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα, και τους 7 βαθμούς αφήνοντας τους Κουβάδες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, δίχως βαθμό!

Τέλος, στο Χαβαλένθια-Παμπόνηροι, είχαμε ένα πολυκύμαντο ματς που ανέδειξε νικητές τους 2ους με σκορ 6-3. Η Χαβαλένθια πάτησε γκάζι στο πρώτο 20λεπτό που νομοτελειακά, αποτελεί το καλό της διάστημα στα παιχνίδια του Athens League, ωστόσο παρά το ασφαλές προβάδισμα με 3-1, που είχε διαμορφωθεί από ένα μαγικό γκολ του Μαγιόπουλου, οι Παμπόνηροι έκαναν σπουδαία ανατροπή πριν από την ανάπαυλα! Τα 2 γκολ του Νικολόπουλου και το 1 του Πεϊτσι έφεραν το πάνω-κάτω και έδωσαν ανέλπιστο προβάδισμα στους τυπικά φιλοξενούμενους, που από εκεί κι έπειτα δεν έδωσαν δικαίωμα κι έφτασαν σε μια καθαρή νίκη στην επανάληψη.

Μοναδικό μελανό σημείο της αναμέτρησης η… κοκορομαχία μεταξύ Φουρναράκη και Κουτλή με τον πρώτο να τραβάει αντικανονικά τον αντιπαλό τους στη μεσαία γραμμή και τον 2ο να απαντάει με παραλίγο κεφαλοκλείδωμα!

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα την κίτρινη κάρτα του Φουρναράκη και την απευθείας κόκκινη του Κουτλή που με αυτή την επιπόλαια ενέργεια του άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για 2 λεπτά (τον αντικατέστησε ο Γραβιάς) αλλά κυρίως «ακέφαλη» επιθετικά!

Παρόλα αυτά οι 2 ποδοσφαιριστές σε μια κίνηση αμβροφροσύνης και ιπποτισμού έδωσαν τα χέρια στο φινάλε της αναμέτρησης και ζήτησαν συγγνώμη εκκατέρωθεν για τις ενέργειες τους που λίγο έλειψε να χαλάσουν ένα ακόμα πολύ ήρεμο και άκρως ενδιαφέρον παιχνίδι.

Εν κατακλείδι, οι Παμπόνηροι με αυτό το τρίποντο σκαρφαλώνουν στην 3η θέση της βαθμολογίας και διεκδικούν μέχρι το φινάλε την θέση τους στο Golden League, ενώ όπως όλα δείχνουν η Χαβαλένθια θα αρκεστεί στην πολύ θετική της παρουσιά στο πρώτο 20λεπτό και θα ανζητήσει παρηγορία στην Silver League, στην οποία μπορεί να μεγαλουργήσει…

Ολόκληρη η βαθμολογία του Α’ Ομίλου αμέσως μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής:

Blender Βρέμης 18 (67-12)
Μαγκουφάνα 10 (35-19)
Παμπόνηροι 9 (36-27)
Anonymous F.C. 9 (29-24)
Villagers F.C. 9 (24-25)
Blue Devils 7 (24-29)
Real Betas 7 (31-42)
Spartallimi 6 (21-17)