Athens League 6Χ6: Μεγάλοι νικητές Dragoes F.C. και Μαρούσια! - RESPORTER.GR
Athens League 6Χ6: Μεγάλοι νικητές Dragoes F.C. και Μαρούσια!

Share This
Η 5η αγωνιστική του Α’ Ομίλου  της Α’ φάσης του κορυφαίου πρωταθλήματος των Αθηνών για το Μίνι-Ποδόσφαιρο, Athens League 6X6, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Gipedaki.gr στο Kifisia Soccer Club, ολοκληρώθηκε με ισοπαλία μεταξύ Blue Devils και Χαβαλένθια στον Α’ Όμιλο, ενώ Dragoes F.C. και Μαρούσια Ντόρτμουντ συνεχίζουν να τρελαίνουν κόσμο με τα κατορθώματα τους στον Β΄Όμιλο…

Ξεκινώντας όμως τα πράγματα από τον Α’ Όμιλο, αξίζει να σταθούμε στο «στραβοπάτημα» των Blue Devils, η καλύτερα στον ηρωικό πρώτο βαθμό που κατάφερε να αποσπάσει στο πρωτάθλημα η… μισή Χαβαλένθια που χωρίς τους Μαγιόπουλο (αρχηγός), Αργυρό και Πελέκη κατάφερε να βρίσκεται καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς μπροστά στο σκορ έχοντας για MVP των Τάκη Ηλιόπουλο (πέτυχε 2 καταπληκτικά τέρματα) και τον Κων/νο Αράπο που κατέβασε ρολά.

Το αξιοσημείωτο γεγονός μάλιστα είναι πως ένεκα τραυματισμού του Ηλιόπουλου στο τελευταίο 9λεπτό της αναμέτρησης οι «νυχτερίδες» αγωνιζόντουσαν με παίκτη λιγότερο (!), ωστόσο οι «μπλε» κατάφεραν μονάχα να ισσοφαρίσουν στο τελικό 5-5 με τον Δηλέρη και να χάσουν μια μοναδική ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στην 3η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας Villagers F.C. και Anonymous F.C.

Ολόκληρη η βαθμολογία του Α’ Ομίλου αμέσως μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής:

Κουβάδες F. C. 0 (2-47)

Στα υπόλοιπα 3 παιχνίδια της βραδιάς (το 1 εξ αναβολής από την 1η αγωνιστική) Μαρούσια Ντόρτμουντ και Dragoes F.C. σημείωσαν 2 πολύ σπουδαίες νίκες και πάτησαν τη… 2η θέση, μιας και μόνο οι Amigos F.C. βρίσκονται πάνω τους στη βαθμολογία.

Η πρώτη κατάφερε να επικρατήσει με 7-6 της λαβωμένης ΤΣΑ-ΠΟΥ που κατέβηκε δίχως τους Στάμο και Μουρκόγιαννη, ενώ οι «Δράκοι» έκαμψαν την σθεναρή αντίσταση των Montanie στο πρώτο μέρος, και με΄έναν περίπατο στην επανάληψη (επιμέρους σκορ 4-0 στο Β’ ημίχρονο) επικράτησαν με το «αεράτο» 7-3.

Για την ομάδα από το Μαρούσι μεγάλη μορφή της αναμέτρησης αναδείχθηκε ξανά ο Μπανταβάς που σκόραρε χατ-τρικ, με το 3ο τέρμα μάλιστα να είναι κι αυτό που έκρινε τελικά την αναμέτρηση, 1 λεπτό πριν από το τελικό σφύριγμα!

Για τους «Δράκους» MVP αναδείχθηκε ο τρομερός γκολκίπερ Άντι Λάμα που κατέβασε ρολά στο ντεμπούτο του στο Β’ μέρος, ενώ ειδική μνεία γίνεται για το χατ-τρικ του πρώτου σκόρερ της ομάδας, Κωνσταντίνου Κυριακόπουλου, και το απευθείας γκολ από… κόρνερ του Δημήτρη Καλαποτλή (το 3-3 ένα λεπτό πριν από το ημίχρονο), που το κάνει για… 3η φορά στο πρωτάθλημα!

Τέλος, χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το μεγάλο ντέρμπι της Μεταμόρφωσης μεταξύ ΑΦΡΟΣ F.C. και Black Hawks που «κόλλησε» στο 3-3 με αμφότερες τις 2 ομάδες να κινδυνεύουν πλεόν σοβαρά να μείνει εκτός Golden League. Ο ΑΦΡΟΣ ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ από τον Δερμάτη, αντέδρασε και πριν τη λήξη του 1ου 25λεπτού πήρε το προβάδισμα με 2-1 χάρη σε 2 πανέμορφα γκολ του Τατασόπουλου. Ο «μπομπέρ» έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει το 3-1 με το «καλησπέρα» της επανάληψης, όταν νικήθηκε από το… δοκάρι του Πιτσάκη στο πέναλτι που εκτέλεσε με αποτέλεσμα τα «Γεράκια» να ισοφαρίσουν εκ νέου, από ένα αυτογκολ του κορυφαίου αμυντικά για τον ΑΦΡΟ, Δημήτρη Παπαδάκη.

Ο Τατασόπουλος πήρε ξανά το όπλο του και έκανε το 3-2 στο 35ο λεπτό ολοκληρώνοντας έτσι το χατ-τρικ, όμως αυτός που μιλησέ τελευταίος, ήταν ο εμβληματικός αρχηγός των «Γερακιών»,  Αντώνης Μαριάκης (42′) που σε αντεπίθεση-υπόδειγμα με τον Κοντοβουνίσιο πλάσαρε ιδανικά τον Παπαδάκη και διαμόρφωσε το τελικό 3-3, που λίγο έλειψε να μην είναι αυτό το σκορ του αγώνα, ωστόσο στην τελευταία προσπάθεια του ματς, ακόμα ένα σουτ του Τατασόπουλου κατέληξε στο δοκάρι των Black Hawks…