Athens League 6×6: «Αυτόχειρες» οι Villagers – Απόλυτο νικών οι Amigos! - RESPORTER.GR
Athens League 6×6: «Αυτόχειρες» οι Villagers – Απόλυτο νικών οι Amigos!

Share This
Η 6η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α’ φάσης του κορυφαίου πρωταθλήματος των Αθηνών για το Μίνι-Ποδόσφαιρο, Athens League 6X6, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Gipedaki.gr στο Kifisia Soccer Club, ολοκληρώθηκε με μια απίστευτη ανατροπή από πλευράς Spartallimi που επέστρεψε από το… -4 και ισοφάρισε την ύστατη ώρα τους Villagers F.C. σε 8-8 (!), την ώρα που οι Amigos F.C. στο εξ αναβολής παιχνίδι του Β’ Ομίλου  με τη Montanie σημείωναν το 5/5 στον Β’ όμιλο επικρατώντας με 11-5.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, οι πρωταθλητές Ελλάδας Amigos F.C. του Αντρέα Ντρένοβα (επέστρεψε ύστερα από 2 αγωνιστικές), βρήκαν αντίσταση από τη Montanie για περίπου 40 λεπτά με το σκορ στο 7-5, ωστόσο το τελευταίο 10λεπτό οι «Βουνίσιοι» λύγισαν, πετώντας τη μέχρι τοτέ εξαιρετική τους εμφάνιση στα σκουπίδια, αφου η ψαλίδα της διαφοράς ανέβηκε στο +6.

Ανθρωπός του αγώνα αναδείχθηκε ο Γουιλ Μπέρμπερης που αυτή τη φορά πέτυχε μόλις 1 γκολ, ενώ 3 τέρματα πέτυχε ο Μήτρου και καρέ ο Αγαλιού. Στον αντίποδα, για την Μοντανιέ, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Στάμου που πέτυχε 2.

Amigos FC: Μπουρνιάς, Μπέρμπερης Α. (1), Ντρένοβα (1), Αγκόλι (1), Αγαλιού (4), Μήτρου (3), Μπέρμπερης Γ. (1)

Montanie: Αλιμονάκης, Βασαλάκης, Ζητούνης, Καρράς (1), Νικολόπουλος (1), Τσίρκας, Γκιόκας (1), Στάμου (2)

Στο 2ο χρονικά παιχνίδι της βραδιάς, και εκείνο που έκλεισε την 6η αγωνιστική του Α Ομίλου, Villagers F.C. και Spartallimi, παρά τις απουσίες τους έδωσαν μια ποδοσφαιρική παράσταση που ολοκληρώθηκε με 8-8, με πολλά γκολ, πέναλτι, δοκάρια, ανατροπές και… πολύ μουρμούρα!

Οι «Χωριάτες» ήταν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα, είχαν 2 δοκάρια, και τελικά προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στα τέρματα των Τσιγαρίδα και Διονυσόπουλου, ωστόσο μετά το 15ο λεπτό η Sparatallimi επέβαλε το δικό της ρυθμό και απάντησε με τους Γκέρτι και Αλκέτ! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 2-2, ωστόσο η επανάληψη ήταν απόμα πιο συγκλονιστική!

Οι πρωταθλητές Αθήνας, που δείχνουν να ξεπερνούν το σοκ των πρώτων αγωνιστικών απέδωσαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο με κάτω την μπάλα και με μπροστάρη τον Φλωρέα Ραντουλέσκου που πέτυχε χατ τρικ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 7-3, 12 λεπτά πριν από το φινάλε. Το τι επακολούθησε λίγοι θα μπορούσαν να φαντασούν, αφού το σκορ 4 λεπτά αργότερα έφτασε στο 8-5, κι από εκεί και πέρα συνέβησαν τα απίστευτα στο χορτάρι του Kifisia Soccer Club!

Η Spartallimi βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντεπιτεθεί, οι «Χωριάτες» έχασαν οριστικά τον Νικηφόρο, λόγω τραυματισμού στην κοιλιακή χώρα, και δίχως αλλαγή προσπάθησαν να αμυνθούν στις κατα κύματα επιθέσεις της Spartallimi που με γκολ των Βαγγέλι, Αλκέτ (πέναλτι) και Ερρίκο έφερε το ματς στα ίσια 2 λεπτά πριν από το φινάλε, σε ένα παιχνίδι που είχε πολλές διακοπές, «έξυπνά» φαουλ και αρκετή διαμαρτυρία στον διαιτητή της αναμέτρησης που όπως ήταν απόλυτα φυσικό κράτησε σχεδόν… 5 λεπτά παραπάνω έξτρα χρόνο!

Τελευταία καλή στιγμή το οριζόντιο δοκάρι από το ψηλοκρεμαστό σουτ του Φλωρέα, που παρότι αναδείχθηκε MVP του ματς, δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, που φαινομενικά… αυτοκτόνησε!

Έτσι, οι «Χωριάτες» έπιασαν στην 3η θέση τη Μαγκουφάνα, η Spartallimi ανέβηκε στους 7 βαθμούς (με 1 παιχνίδι λιγότερο) ενώ μεγάλοι νικητές της αγωνιστικής αναδείχθηκαν οι Anonymous F.C. που απο χθες ανέβηκαν στη 2η θέση με 12 βαθμούς και εφεξής κρατούν την τύχη στα χέρια τους…

Villagers FC: Τσιγαρίδας Σ., Ρόζος, Πουλάκης, Νικηφόρος, Διονυσόπουλος (3), Φλωρέα (3), Τσιγαρίδας Γ. (2)

Spartallimi: Τόνυ, Ερρίκο (2), Αλκέτ (3), Βαγγέλι (2), Κώστας, Γκέρτι (1), Γκέργκι