Το «έπος» της ΑΕΚ στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου»! (vid) - RESPORTER.GR
Το «έπος» της ΑΕΚ στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου»! (vid)

Share This
Ήταν 22 Οκτωβρίου του 2002, όταν η ΑΕΚ πήρε ιστορική ισοπαλία με 2-2 από την, τότε, πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης!

Στην εν λόγω αναμέτρηση, οι «μερένχες» ήθελαν να δώσουν απαντήσεις μετά το 3-3 της Νέας Φιλαδέλφειας, λίγες ημέρες νωρίτερα. Ο Στιβ ΜακΜάναμαν άνοιξε το σκορ στο 24', ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής «διπλασίασε» τα τέρματα της ομάδας του δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (43').

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντούσαν Μπάγεβιτς, θέλοντας και μη, προχώρησε σε αλλαγές παίζοντας το τελευταίο του χαρτί στην αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα, έβγαλε εκτός αγωνιστικού χώρου τους Τσιάρτα και Νικολαΐδη περνώντας τους Ίβιτς και Σεντένο.

Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Κώστα Κατσουράνη 15' πριν από το φινάλε (75'), ενώ κατάφερε να πάρει τη «χρυσή» ισοπαλία με γκολ του Σεντένο στο φινάλε (86'), ο οποίος αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική ασίστ του Ίλια Ίβιτς.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Σαλγάδο, Ιέρο, Ελγέρα, Ρ. Κάρλος (75’ Μπράβο), Καμπιάσο, Θελάδες, Ζιντάν (61’ Σολάρι), ΜακΜάναμαν (82’ Μινιάμπρες), Γκούτι, Ρονάλντο

ΑΕΚ: Χιώτης, Ζαγοράκης, Κωστένογλου, Ράιτ, Καψής, Κασάπης, Κατσουράνης, Γεωργάτος (69’ Σεντένο), Λάκης, Τσιάρτας (54’ Μαλαδένης), Νικολαΐδης (54’ Ιβιτς)