«Πράσινο» το ντέρμπι «αιωνίων» της U20! - RESPORTER.GR
«Πράσινο» το ντέρμπι «αιωνίων» της U20!

Share This
Σπουδαία νίκη πέτυχε η U20 του Παναθηναϊκού, καθώς επιβλήθηκε με 1-0 του Ολυμπιακού στο ντέρμπι «αιωνίων» της Superleague U20.

Το «τριφύλλι», με αυτή την νίκη, παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες, από την άλλη, υποχώρησαν κι άλλο στην βαθμολογία, παραμένοντας στην θέση με, μόλις, 13 βαθμούς.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ με χαρακτηριστικότερες το δοκάρι του Μπουζούκη στο 40', μετά από απευθείας χτύπημα φάουλ και το τετ-α-τετ του Χατζηγιοβάννη, στο 79', που έδιωξε σε κόρνερ ο Αγγελόπουλος.

Το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση πέτυχε ένα λεπτό αργότερα (80') ο Θεοχάρης, ο οποίος αξιοποίησε την σέντρα του Οικονομόπουλου από τη δεξιά πλευρά πλασάροντας, από κοντά, εύστοχα για το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα (85'), ο Ολυμπιακός έγινε πιο απειλητικός από ποτέ, όταν ο Κωστανάσιος δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στην «πράσινη» εστία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός U20: Ξενόπουλος, Οικονομόπουλος, Ζωγραφάκης, Μανιδάκης, Σκεντεράι, Θεοχάρης, Κουντουργιώτης, Εμμανουηλίδης, Σέχου, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάννης.

Ολυμπιακός U20: Αγγελόπουλος, Πανάγου, Χατζηιωάννης, Ράμα, Αγιώτης, Ξενιτίδης, Κωστανάσιος, Τσερκώνης, Βοΐλης, Κηπουρός, Βρουσάι.