Athens League 6X6: Νίκη μισή… πρωτιά για Blender Βρέμης στο ντέρμπι! - RESPORTER.GR
Athens League 6X6: Νίκη μισή… πρωτιά για Blender Βρέμης στο ντέρμπι!

Share This
Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα της 4ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου της Α’΄φάσης του κορυφαίου πρωταθλήματος των Αθηνών γι το Μίνι-Ποδόσφαιρο, Athens League 6X6, το οποίο διεξάγεται υπό την αιγίδα του Gipedaki.gr στο Kifisia Soccer Club! Blender Βρέμης και Anonymous F.C. ήταν οι μεγάλοι νικητές της Δευτέρας αφού πάτησαν την 1η και 2η θέση αντίστοιχα δίχως συγκάτοικο με 2 νίκες που κρίθηκαν στο γκολ, με Spartallimi και Παμπόνηρους αντίστοιχα!

Στο νο.1 ματς  από πλευράς ενδιαφέροντος της αγωνιστικής το οποίο παρακολουθήσατε σε LIVE STREAM από το Gipedaki.gr η πρωτοπόρος του Α’ ομίλου Blender Βρέμης πέτυχε σπουδαία νίκη-ανατροπή επι της Spartallimi με 4-3, που αντιμετωπίζει πολλά αγωνιστικά προβλήματα, και παρατάχθηκε απέναντι στους «κόκκινους» δίχως: Κιάφα, Τάου, αλλά και με τον Αλκέτ Μούτσο ώσει παρών, ένεκα τραυματισμού στους κοιλιακούς!

Ο μεγάλος αρχηγός της Αλβανικής ομάδας, αγωνίστηκε στο 2ο ημίχρονο αλλά ήταν μακριά από τα στάνταρ υψηλής απόδοσης που μας έχει συνηθήσει με αποτέλεσμα η ομάδα του να μείνει για 2ο σερι ματς μακριά από τη νίκη.

Παρόλα αυτά, η Spartallimi ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 2-0 μέχρι το 15ο λεπτό χάρη σε τέρματα των Γκέργκι και Ερρίκο, το 2ο μαλιστά με απευθείας εκτέλεση φάουλ!

Η Blender αντεπιτέθηκε και πριν από το ημίχρονο κατάφερε να ισοφαρίσει με τους Λιβάνιο και Βαλουξή, τα 2 μεγάλα επιθετικά ονόματα της.

Στην επανάληψη, για ακόμα μια φορά η Spartallimi ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα με το εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γκέτρι, ωστόσο η Blender έβγαλε ποδοσφαιρική ανωτερότητα, δημιουργησέ κι έχασε την πλειοψηφία των ευκαιριών και δίκαια ισοφάρισε σε 3-3, αρχικά με το μαγικό «τσίμπημα» του Βαλουξή ύστερα από γέμισμα του Γεωργίου, ενώ στο 48ο λεπτό κατάφερε να πάρει και τη νίκη χάρη σε φάση διαρκείας και πλασέ του Μπερτζελέκου που νίκησε τον Μάστορα! MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε για ακόμα μαι αναμέτρηση ο πρώτος σκορερ του τουρνουά με τα 24 τέρματα συνολικά, Σπύρος Βαλουξής!

Θυμηθείτε ξανά την μοναδική αναμέτρηση Blender Βρέμης – Sparallimi από τη ζωντανή μετάδοση με περιγραφή του Gipedaki.gr ΕΔΩ!

Στο επόμενο χρονικά παιχνίδι, των Anonymous F.C. με τους Παμπόνηρους, οι πρώτοι ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, και παρότι τα χρειάστηκαν στο φινάλε, πηράν μια νίκη «χρυσάφι» με φόντο την… Golden League και τελικό σκορ 7-6!

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Ανώνυμους» ο Αλεξ Αντωνόπουλος που πέτυχε χατ τρικ από το πρώτο ημίχρονο κιόλας, ενώ ο μεγάλος αστέρας Νίκος Γαβρίδης έμεινε στα 2. Για τους Παμπόνηρους που απουσιαζέ το «βαρυ πυροβολικό» τους, των 11 τερμάτων, Μάριος Ντάσης, καρέ τερμάτων πέτυχε ο Ιωάννου που τον αντικατέστησε επάξια.

Αξίζει να αναφερθεί πως πέραν του 2-2 οι Παμπόνηροι ήταν καθ’ όλη τη διαρκειά πίσω στο σκορ και παρά την αντεπίθεση διαρκείας, από το 4-7, δεν κατάφεραν ποτέ να γυρίσουν το ματς και να πάρουν έστω και τον βαθμό!

Τέλος, στο πρώτο χρονικά ματς της χθεσινής ημέρας, οι Blue Devils ξέσπασαν κόντρα στους τελευταίους της βαθμολογίας, Κουβάδες F.C. (που προς τιμήν τους κατέβηκαν με μόλις 5 ποδοσφαιριστές!) και επικρατησάν με 8-1 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αντώνη Παπουτσή που πέτυχε και 2 τέρματα.

Η ομάδα του Ματεντζόγλου παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο 20λεπτό εν τέλει βρήκε τη συνταγή για να εξασφαλίσει μια ευκολή νίκη και να σκαρφαλώσει στους 6 βαθμούς, ύστερα από 2 σερί ήττες από Μαγκουφάνα και Villagers F.C.

Υπενθυμίζεται πως απόψε δεν υπάρχει αγωνιστική δράση, ενώ Τετάρτη διεξάγονται επίσης 3 αναμετρήσεις, 2 εκ των οποίων ολοκληρώνουν την 4η αγωνιστική του Α’ Ομίλου και δεν είναι άλλες από το Μαγκουφάνα – Real Betas και το Villagers F.C. – Χαβαλένθια.

Blender Βρέμης 12 (39-11)
Anonymous F.C. 9 (24-18)
Παμπόνηροι 6 (29-11)
Μαγκουφάνα 6 (17-12)
Blue Devils 6 (18-15)
Spartallimi 3 (7-10)
Villagers F.C. 3 (11-16)
Real Betas 3 (12-18)