Athens League 6X6: Μόνη πρώτη και αήττητη η Blender Βρέμης! - RESPORTER.GR
Athens League 6X6: Μόνη πρώτη και αήττητη η Blender Βρέμης!

Share This
Σε ένα ματς άκρως εγκεφαλικό και για γερά νεύρα, η Blender Βρέμης κατάφερε να φύγει θριαμβεύτρια επί των Villagers F.C., πιο δύσκολα από οτι φανερώνει το τελικό 6-1, και να πατήσει κορυφή ως μόνη πρώτη στον Α’ Όμιλο του Athens League 6X6 (Gipedaki.gr), αφήνοντας πίσω Παμπόνηρους, Anonymous F.C. και Μαγκουφάνα, που χθες επικράτησε των Blue Devils στο 2ο ματς της βραδιάς με 8-3!

Το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής, ανάμεσα στα «νιάτα» της Αγίας Παρασκευής και τους «παροπλισμένους» πρωταθλητές Αθήνας απο την Πάρνηθα εξελίχθηκε σε μονόδρομο για τους πρώτους, που εκμεταλεύτηκαν στο έπακρο την εξαιρετική αγωνιστική τους κατάσταση και τις πολλές απουσίες των «Χωριατών»που παρατάχθηκαν δίχως τον φετινό ηγέτη τους στην άμυνα Αλέξανδρο Ρόζο.

Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό με την Blender Βρέμης να έχει συνεχώς την μπάλα στην κατοχή της και του Villagers να αμύνονται. Τελικά, η «ζημιά» έγινε 2 φορές, στο πρώτο 25λεπτό με τον πρώτο σκόρερ της διοργάνωσης, Σπύρο Βαλουξή να πετυχαίνει ισάριθμα πανέμορφα γκολ (το ένα με τακουνάκι στην κίνηση) και να δίνει σημαντικό προβάδισμα (δεδομένων των συνθηκών του ματς) πριν από την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι Villagers πίεσαν πολύ ωστόσο βρήκαν απέναντι τους έναν εντυπωσιακό γκολκίπερ, τον αρχηγό της Blender, Γιώργο Μερτζάνη που νικήθηκε μόνο από το τετ-α-τετ του Κάσσου που μείωσε προσωρινά σε 2-1. Οι «Χωριάτες» ξεκίνησαν να έχουν αυτή την κατοχή με το μέρος τους, αλλά «πλήρωσαν» τις φαρμακερές αντεπιθέσεις της Blender που τους τιμώρησε με ακόμα 2 γκολ στο 35ο και 39ο λεπτό (αμφότερα γκολ απο τον Λιβάνιο), με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στα επίπεδα του 4-1 και ουσιαστικά να «κλειδώσει» μιας και ο MVP Μερτζάνης εξουδετέρωνε κάθε απειλητικό σουτ των Κάσσο, Τσιγαρίδα και Μιναρετζή. Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε με άλλα 2 τέρματα ο Βαλουξής, που έφτασε από την 3η αγωνιστική τα… 22 γκολ συνολικά!

Blender Βρέμης: Μερτζάνης, Τσουκνίδας, Μπερτζελέκος, Γεωργίου, Λιβάνιος (2), Βαλουξής (4)

Villagers FC: Τσιγαρίδας Σ., Πουλάκης, Κάσσος (1), Νικηφόρος, Παμπόρης, Μιναρετζής, Τσιγαρίδας Γ.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, η Μαγκουφάνα επιβεβαίωσε τα προγνωστικά του φαβορί, και επικράτησε με 8-3 των Blue Devils παρόλο που και οι «μπλε» είχαν αρκετές ευκαιρίες να σκοράρουν, ωστόσο νικήθηκαν πολλάκις από τον εξαιρετικό Μπαλάση.

Το σκορ στο ημίχρονο έκλεισε στο 6-0 για την ομάδα από την Πεύκη,  με τους «μπλε» να αντεπιτείθενται στην επανάληψη και να… χρυσώνουν το χάπι με το επι μέρους 3-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο πρώτος σκορερ της ομάδας Σγουρός που σκόραρε 5 φορές, σε ένα ματς που σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του 2ου μέρους διεξήχθη υπό καταρακτώδη βροχή!

Μαγκουφάνα: Μπαλάσης, Γκαμπέσης, Σταμάτης, Λίτσης, Κολοκοτρώνης (2), Τσάγκας (1), Σγουρός (5)

Blue Devils: Ραπτόπουλος, Ματεντζόγλου Κ, Ματεντζόγλου Χ, Γεωργίου (1), Ζούπας, Παπουτσής (2), Δηλέρης

Έτσι η βαθμολογία του Α’ ομίλου που προκύπτει στο “ATHENS LEAGUE 6X6” αμέσως μετά το πέρας της 3ης αγωνιστικής και με μονάχα 1 αγωνιστική να εκκρεμεί (Χαβαλένθια – Real Betas απόψε στις 22:00) είναι η εξής:

Blender Βρέμης 9 (35-8)
Παμπόνηροι 6 (23-4)
Anonymous F.C. 6 (17-12)
Μαγκουφάνα 6 (17-12)
Spartallimi 3 (4-6)
Blue Devils 3 (10-14)
Villagers F.C. 3 (11-16)
Real Betas 0 (4-14)