Share This
Έκρυβε εκπλήξεις η 10η αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα καθώς η Μπάγιερν εκθρόνισε την Ντορτμουντ που στραβοπάτησε στο Ανόβερο και πλέον η ομάδα της Βεστφαλίας είναι αυτή που κυνηγά.

Φωτογραφία του χρήστη FC Bayern München.

Ανόβερο -  Ντόρτμουντ 4-2

Η Ντόρτμουντ για ακόμα ένα ματς εμφανίστηκε κατώτατη των περιστάσεων και με τα συνεχή κακά αποτελέσματα έχασε την πρωτιά μέσα από τα χέρια της ! Το συγκρότημα του Πίτερ Μποζ δεν ξεκίνησε καλά και στο 20' βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ πέναλτυ του Jonathas. Οι βεστφαλοί απάντησαν στο 27' με Dan-Axel Zagadou  να ισοφαρίζει όμως το Ανόβερο πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 40' με τον Ihlas Bebou να κάνει το 2-1.
Η Ντόντμουντ απάντησε και πάλι αυτή τη φορά με τον Andriy Yarmolenko στο 52', όμως 7 λεπτά αργότερα ήρθε η φάση που της στοίχισε το ματς. Ο Dan-Axel Zagadou κάνει φάουλ έξω από την περιοχή και ως τελευταίος δέχθηκε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Σαν να μην έφτανε αυτό o Felix Klaus θα μετατρέψει σε γκολ το φάουλ και θα βάλει το Ανόβερο μπροστά με 3-2. Η Μπορούσια δεν μπόρεσε να απαντήσει ξανά και ο Ihlas Bebou ήρθε στο 86' να πετύχει το 2ο του τέρμα γράφοντας το τελικό 4-2 !

Μπάγιερν Μ. - Λειψία 2-0

Οι Βαυαροί εκμεταλλεύτηκαν την γκέλα της ομάδας του Ντόρντμουντ και πέρασαν ξανά στην κορυφή καθώς επικράτησαν με 2-0 επί της Ρεντ Μπουλ Λειψίας.
Τα πράγματα για την ομάδα του Μοναχου έγιναν από νωρίς ευκολότερα καθώς από το 13'οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Willi Orban .
Ο James Rodríguez αξιοποίησε την υπεροχή της Μπάγιερν βάζοντας στο 19' την ομάδα του μπροστά στο σκορ για να έρθει είκοσι λεπτά αργότερα ο Robert Lewandowski  και να διπλασιάσει τα τέρματα των βαυαρών και να γράψει το τελικό 2-0 για την ομάδα του Jupp Heynckes !