Οταν η αμυνα παει... "περιπατο"! - RESPORTER.GR

Breaking

7/6/17

Οταν η αμυνα παει... "περιπατο"!

Με αφορμή τον πρόσφατο τελικό του Uefa Champions League, ο Γιώργος Σανιάνος αρθρογραφεί στο Resporter.gr πάνω στο θέμα "άμυνα".

Σύμφωνα με μία λαϊκή ρήση "η επίθεση φέρνει τις νίκες, αλλά η άμυνα τους τίτλους". Παρόλα αυτά, τα τελευταία χρόνια δεν είναι λίγες οι φορές που η όλη θεωρία πήγε... "περίπατο".

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και ας θυμηθούμε τις ομάδες, οι οποίες μέσω της άμυνας έφτασαν στην κορυφή...

Ελλάδα 2004

Στα τρία πρώτα παιχνίδια της διοργάνωσης μπορεί η αμυντική της επίδοση να μην ήταν η καλύτερη δυνατή (δέχθηκε 4 γκολ σε 3 παιχνίδια), ωστόσο από τα νοκ-άουτ και μετά η κατάσταση άλλαξε άρδην.

Η ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ βγάζοντας την σοβαρότητα που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο, δεν δέχθηκε ούτε 1 (!!!) γκολ και κατάφερε έτσι να φτάσει μέχρι το τέλος της διαδρομής, κατακτώντας και το τρόπαιο.

Ιταλία 2006

"Σεμινάρια" άμυνας, θα μπορούσαμε να πούμε, παρέδωσε και η Ιταλία στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Γερμανίας το 2006. Η "σκουάντρα ατζούρα", ολοκλήρωσε την φάση των ομίλων με μόλις 1 γκολ παθητικό!

Αυτό, ήταν και το μοναδικό που δέχθηκε μέχρι τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Στην συνέχεια, απέκλεισε την Αυστραλία με 1-0 στην Φάση των "16", την Ουκρανία με 3-0 στα προημιτελικά και την Γερμανία με 2-0 (παρ.) στα ημιτελικά.

Όσον αφορά τον τελικό, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Γαλλία, μετά από 120' αγώνα κατακτώντας το τρόπαιο με 5-3 στα πέναλτι.

Ατλέτικο 2014

Σε συλλογικό επίπεδο, αντίστοιχα παραδείγματα συναντά κανείς τα τελευταία χρόνια κυρίως. Την αγωνιστική περίοδο 2013-14 η Ατλέτικο Μαδρίτης του Τσόλο Σιμεόνε κατάφερε το απίστευτο! Να κατακτήσει το πρωτάθλημα Ισπανίας, μπαίνοντας σφήνα σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Οι "ροχιμπλάνκος" σε 38 παιχνίδια, δέχθηκαν 26 γκολ δείχνοντας έτσι ότι η αμυντική τους λειτουργία ήταν υποδειγματική.

Λέστερ 2016

Την περσινή αγωνιστική περίοδο (2015-16), η Λέστερ του Κλαούντιο Ρανιέρι πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις στην ιστορία του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, και όχι μόνο.

Οι "αλεπόυδες" ακολουθώντας μία τακτική παρόμοια με αυτή της Ατλέτικο Μαδρίτης, κατάφεραν (με παθητικό 36 γκολ σε 38 παιχνίδια) να κατακτήσουν την Πρέμιερ Λίγκ και να ολοκληρώσουν ένα από τα μεγαλύτερα ποδοσφαιρικά θαύματα ever!

Η... άλλη όψη του νομίσματος
Όλα αυτά όμως, ανήκουν στην μία όψη του νομίσματος. Αν κοιτάξουμε από την άλλη, θα συναντήσουμε ομάδες που στην προσπάθεια τους να "αφήσουν" την αμυντική τους τακτική, τα έκαναν... "θάλασσα". Ο λόγος για την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Γιουβέντους.

Οι "ροχιμπλάνκος" του Τσόλο Σιμεόνε στον φετινό ημιτελικό με την Ρεάλ Μαδρίτης, ανοίχτηκε μετά το γκολ που δέχθηκε στο πρώτο 10λεπτο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα δύο γκολ και τελικώς να ηττηθεί με το "βαρύ" 3-0, σκορ το οποίο έκανε την πρόκριση να φανεί "βουνό", ενόψει του επαναληπτικού στο "Βιθέντε Καλδερόν".

Όσον αφορά την Γιουβέντους, η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι στον πρόσφατο μεγάλο τελικό κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, επιδίωξε μετά το 1-1 να ανοιχτεί και να παίξει επιθετικά για όλο το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο. Επιλογή που αποδείχθηκε λανθασμένη, καθώς στο δεύτερο 45λεπτο οι "μπιανκονέρι" μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο "άδειοι" από δυνάμεις, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ρεάλ Μαδρίτης.

Κλείνοντας θα ήθελα να παρατηρήσω πως μπορεί οι αμυντικές τακτικές να είναι αποδοτικές, ωστόσο μόνο αν τηρούνται εξ ολοκλήρου θα φέρουν και τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Επιμέλεια: Γιώργος Σανιάνος