Στους "4" η Μπάρτσελονα με 5αρα ! - RESPORTER.GR
Στους "4" η Μπάρτσελονα με 5αρα !

Share This
Μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 5-2 της Ρεάλ Σοσιεδάδ, παίρνοντας το εισιτήριο για τους "4" του Copa del Rey!

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυνατά με την Σοσιεδαδ διατεθειμένη να παίξει μπάλα δείχνοντας ότι πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Όμως η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που με τον Ντενιθ Σουαρεθ άνοιξε το σκορ (1-0) στο 17ο λεπτό με όμορφο διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Στη συνέχεια η ομάδα του Λουίς Ενρίκε έλεγξε το παιχνίδι και έπαιζε το γνωστό της passing game και η Σοσιεδαδ περίμενε για να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Στο 21ο λεπτο ο Λουίς Σουαρες θα σκοράρει αλλά ο διαιτητής θα τον υποδείξει σε θέση οφσάιντ.

Στη συνέχεια η Σοσιεδαδ προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις αλλά δεν κατάφερε κάτι αξιόλογο και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο δυνατά με το πρώτο και στο 53ο λεπτο η Σοσιεδαδ θα χάσει τη μεγαλύτερη της φάση με τον Γουιλιαν Χοσέ να αστοχεί από πολύ κοντινή θέση και στην κόντρα η Μπαρτσελόνα, με τον Νευμάρ θα κερδίσει το πέναλτι από τον Μαρτίνεζ! Το πέναλτι θα μετατρέψει σε γκολ ο Μέσι και θα κάνει το 2-0 (54').

Ωστόσο η Σοσιεδαδ δεν τα παράτησε και στο 62' ο Χουάνμι με όμορφη λόμπα θα κρεμάσει τον Σίλεσεν ύστερα από όμορφη μπαλιά του Πριέτο.

Όμως ένα λεπτό αργότερα (63') ο Σουαρεζ θα σκοράρει ενα σεντερφορίσιο γκολ καθώς θα ευστοχήσει σε τετ-α-τετ μετα απο μια ωραία πασα του Μεσσι και θα κάνει το 3-1.

Οι Βάσκοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν ξανά στο σκορ (3-2) με κεφαλιά του Γουιλιαν Χοσε στο 73ο λεπτό ύστερα από καλοζυγισμένη σέντρα του Ελουστοντο.

Η Μπαρτσελόνα όμως συνέχισε δυνατά και στο 80ο λεπτό θα κάνει το 4-2 με κοντινή προβολή του Αρντα προ κενής εστίας ύστερα από όμορφη κάθετη πάσα του Αλεις Βιδαλ.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε να βάλει ξανά ο Ντένις Σουαρεθ, ο οποίος ύστερα από ωραία προσπάθεια πέρασε τον τερματοφύλακα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με το 0-1 του πρώτου αγώνα έστειλε την Μπαρτσελόνα στα ημιτελικά του κυπέλλου Ισπανίας όπου την περιμένουν Ατλέτικο Μαδρίτης, Θελτα και Αλαβες! Ή κλήρωση για τα ζευγάρια των ημιτελικών θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής 27/1.